wtorek, 22 lipca 2014

Jak dobrać najlepsze produkty przeciw roztoczom ?

Generalnie walka z alergiami w leczeniu przyczynowym, polega na eliminacji
potencjalnego alergenu z otoczenia domowników. Eliminacja potencjalnych zagrożeń, to brak konieczności prowadzenia leczenia objawowego manifestacji alergii (maści sterydowe, sterydy wziewne, leki immunosupresyjne itp).

Nie inaczej jest w przypadku alergii związanej z roztoczami kurzu domowego. Aby zminimalizować ryzyko kontaktu z alergenem należy stosować produkty tzw. barierowe, czyli te, które uniemożliwią mieszanie się alergenów roztoczy z wdychanym kurzem domowym.

Ze względu na opisywane we wcześniejszych wpisach charakterystyczne miejsca występowania i namnażania się roztoczy, wg nas jedynym sensownym rozwiązaniem jest stosowanie specjalistycznych produktów medycznych przeciwroztoczowych-barierowych, czyli różnego rodzaju pokrowców na materace i pościel czyli kołdry i poduszki.

Obecnie ze względu na "modę"  na alergie, na rynku można znaleźć wiele produktów barierowych, które w lepszy czy gorszy sposób spełniają podstawową funkcję przeciwroztoczową. Jakie produkty wybrać, aby nie zostać "nabitym w butelkę", nie przepłacić, a przede wszystkim dobrze zabezpieczyć się przed objawami alergii na roztocza ?

Poniżej zamieszczamy listę rzeczy,  na które należy zwracać szczególną uwagę przy wyborze najlepszego pokrowca antyroztoczowego.

Jak już wspominaliśmy  w wielu miejscach można takie produkty nabyć. Akurat my i nasza najbliższa rodzina, zaopatrujemy się w wyspecjalizowanym sklepie medycznym internetowym, który specjalizuje się tylko i wyłącznie w produktach antyrotoczowych, w tym miejscu zawsze możemy liczyć na dobrą radę, podpowiedź ale przede wszystkim na najwyższą jakość i certyfikowane produkty. Oferta tego sklepu przypadła nam do gustu, również ze względu na bardzo dobre ceny i szeroki wybór różnych materiałów - każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.


Opisywany sklep znajdziecie pod adresem www.bestmedicalbrands.com

Tu wskazujemy na główne aspekty, na które należy zwrócić uwagę lub które trzeba sprawdzić, przed zakupem konkretnego rodzaju pokrowca antyroztoczowego/barierowego.


1. Materiał pokrowca i jego skład:
Dobry materiał musi charakteryzować się bardzo gęstą strukturą tkania, tak aby był barierą dla cząsteczek nie większych aniżeli odchody roztoczy, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego współczynnika przenikalności powietrza i pary wodnej (tak aby był „oddychający” i przeciwdziałał poceniu się). Jednocześnie skład materiału musi gwarantować możliwość transportu wody (odparowywania), tak aby maksymalnie utrudnić roztoczom rozmnażanie się-możliwie niska wilgotność podłoża (materaca, kołdry, poduszki).
Na rynku spotyka się surowce, które zostały stworzone tylko i wyłącznie w celu walki z roztoczami, a więc do produkcji pokrowców barierowych. Przykładem takiego materiału jest np. Evolon®. Przed zakupem twojego pokrowca, sprawdź zatem w pierwszej kolejności z jakiego materiału jest wykonany. Jeśli jest to Evolon®, to już jest szansa, że finalny produkt będzie spełniał podstawowe oczekiwania w zakresie ochrony barierowej przed roztoczami kurzu domowego.

Wskazówka: W ofercie sklepu bestmedicalbrands , znajdziecie Państwo pokrowce wykonane z materiału Evolon®,, prezentowane pod marką WELLline lub Briljant.
Wspomniany materiał Evolon®, jest materiałem sztucznym i nietkanym i wykonany w 100% z poliestru i poliamidu. pomimo doskonałych właściwości barierowych nie może być jedyną dostępną alternatywą do wyboru. Przykładem innych produktów barierowych godnych polecenia (sztucznych), są wyroby z czystego poliestru.
Ostatnio rozwój technologii i duże zainteresowanie produktami dla alergików i atopików, pozwolił na wytwarzanie produktów barierowych (spełniające podstawową funkcję antyroztoczową), z materiałów tkanych, w pełni naturalnych lub mieszanych. Przykładami mogą być pokrowce antyroztoczowe wykonane w 100% z czystej bawełny lub powstałe w wyniku tkania łącznego mikrofibry i włókien bambusa. Zastosowanie bawełny miało na celu dostarczenie maksymalnie możliwego komfortu, trwałości produktu i zminimalizowania ryzyk związanych z alergizowaniem materiału, natomiast zastosowanie bambusa miało na celu wzbogacenie produktów antyroztoczowych o dodatkową funkcję bakteriobójczą i termoregulacyjną

Wskazówka: W ofercie sklepu pokrowceantyroztoczowe.pl, znajdziecie Państwo pokrowce wykonane z czystej 100% bawełny, prezentowane pod marką Texaal®Coton.
Wskazówka: W ofercie sklepu pokrowceantyroztoczowe.pl, znajdziecie Państwo pokrowce wykonane z mikrofibry i włókien bambusa, prezentowane pod marką Noxaalon®Bambo.
Ale to nie wszystko...
2.Kraj pochodzenia produktu, klasyfikacja
Generalnie, mówi się, że najwyższej klasy produkty, adekwatne do używania w Polsce, powinny charakteryzować się miejscem wytworzenia w jednym z krajów europejskich.
Warto też zwrócić uwagę na klasyfikację produktu. Jeśli pokrowiec antyroztoczowy opatrzony jest informacją, że został sklasyfikowany jako Wyrób Medyczny Klasy I, to tym lepiej. Taka klasyfikacja produktu, mówi nam o tym, że producent dochował wszelkiej staranności w procesie produkcji, z zachowaniem wszelkich procedur zarezerwowanych dla tego typu produktów (stosowane jako wsparcie w leczeniu chorób) oraz dodatkowo będziemy mieć pewność, że produkt posiada certyfikat CE, który to symbol świadczy o zgodności z normami EWG ( na podstawie Declaration of Conformity) i jednoczesnej zgodzie na sprzedaż takiego produktu na terenie całej Unii Europejskiej.
Poza tym wyroby medyczne objęte są procedurą „zgłaszania działań niepożądanych”, co gwarantuje, pełną kontrolę agend rządowych nad cyklem życia produktu, w dowolnym kraju dystrybucji i zapewnia ewentualne reakcje i decyzje w przypadku zgłoszeń działań niepożądanych przez użytkowników.
Wskazówka: Wszystkie produkty znajdujące się obecnie ofercie sklepu pokrowceantyroztoczowe.pl, są wyprodukowane w krajach Unii Europejskiej ( Niemcy, Francja, Polska), sklasyfikowane jako Wyrób Medyczny Klasy I i opatrzone znakiem CE.
3.Proces wykończenia (proces szycia/produkcji i zastosowane materiały pomocnicze):
Produkty barierowe - pokrowce anty-roztoczowe to nie tylko materiał, z którego są wykonane.
W procesie produkcji, używa się różnych procesów (pranie, płukanie, łączenie, wszywanie, klejenie, barwienie itp.) jak i również „dokłada się” do produktu, dodatkowe elementy, typu zaszewki chroniące zamek błyskawiczny, zamki błyskawiczne, innego rodzaju zapięcia oraz przede wszystkim stosuje się nici.
Od tego, jak przebiega proces, w jaki sposób „wzbogaca się” produkt końcowy, będzie zależało wiele rzeczy, w jaki sposób produkt końcowy, będzie spełniał swoje funkcje i wpływał na otoczenie. Informacja o procesie wytworzenia i stosowanych materiałach pomocniczych jest istotna aby odpowiedzieć sobie na pytanie, np. czy:
- produkt jest bezpieczny dla mojego zdrowia
- produkt może być stosowany dla niemowląt i dzieci
- produkt nie został wzbogacony o szkodliwe dodatki chemiczne (np. klej)
- produkt jest bezpieczny dla środowiska (podlega recyclingowi)
- produkt nie został powleczony „laminowany” substancją nienajlepszą dla alergików
- produkt jest zalecany do stosowania u alergików i atopików
Generalnie przy wyborze odpowiedniego produktu, warto sprawdzić czy producent bądź dystrybutor informuje nas o tym w jaki sposób powstał produkt czyli np.
- Czy zastosowano specjalne certyfikowane zamki błyskawiczne
- Czy produkt posiada specjalne zaszewki lub klapki chroniące zamek
- Czy nie stosowano w produkcji procesów chemicznych i czy nie dodano żadnych składników chemicznych
- Czy użyto nici odpowiednich dla alergików (certyfikowane)
- Czy pokrowce mogą być prane w wysokich temperaturach (co najmniej) 60° C (bardzo istotne z punktu widzenia funkcji antyroztoczowych), itp.
Odpowiedzi na pytania związane z adekwatnością dla alergików, z bezpieczeństwem stosowania produktu, jego skutecznością i możliwością stosowania u dzieci i niemowląt, znajdziecie też w specjalnych branżowych Certyfikatach.
Certyfikaty są wystawiane dla produktu bądź linii produktowej, i powinny być dostępne dla kupującego/użytkownika do wglądu, w formie materiału informacyjnego lub w informacji o produkcie (zamieszczona informacja o istnieniu Certyfikatu), że takowy został Certyfikowany. Ale o tym w następnym punkcie.
4. Certyfikaty i wyniki badań
Decydując się na zakup konkretnych pokrowców na materac lub kołdrę lub poduszkę, warto sprawdzić czy dany produkt lub linia produktowa, posiada wydany certyfikat, istotnej organizacji certyfikującej.
Generalnie, podejmując decyzję o zakupie produktu antyroztoczowego, sprawdź czy wydano Certyfikat dla tego konkretnego produktu bądź linii produktowej (rodziny produktów).

Jakie Certyfikaty?
Oczywiście instytucji certyfikujących jest bardzo dużo i specjalizujących się w różnego rodzaju badaniach i katalogach produktów. Wg nas, z punktu widzenia użytkownika produktu antyroztoczowego, najistotniejsze niezbędne Certyfikaty to:
OEKO-TEX® Standard 100 (Confidence in Textiles)

TÜV (PROOF Criteria Catalogue)
Wiedza, że dla danego produktu wystawiono, powyższe dwa Certyfikaty, pozwala nam stwierdzić, między innymi, że:
- produkt został skatalogowany jako odpowiedni dla alergików
- produkt nie zawiera żadnych substancji szkodliwych i zagrażających zdrowiu i życiu użytkownika
- produkt jest bezpieczny w kontakcie ze skórą
- produkt może być używany również przez niemowlęta i dzieci
5. Inne drobniejsze rzeczy
Poza głównymi kryteriami wyboru dobrego produktu anty-roztoczowego, warto też sprawdzić kilka dodatkowych rzeczy:
- czy materiał nie szeleści i nie jest zbyt sztywny (zbyt sztywny i szeleszczący, na dłuższą metę będzie uciążliwy w stosowaniu) ?
- czy dostępny zakres rozmiarów pokrowców odpowiada moim potrzebom ?
- czy aby na pewno nie jest niczym pokryty („laminowany”)
- czy producent lub dystrybutor załącza do produktu ulotkę produktową w języku polskim wraz z instrukcją użytkowania i zaleceniami do stosowania ?
- Czy produkt objęty jest gwarancją producenta?

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki, ułatwią Wam wybór idealnego rozwiązania na roztocza w Waszym domu.

4 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pokrowiec na materac jest bardzo istotnym dodatkiem i na pewno nie powinniśmy go lekceważyć gdy mamy alergię. Ja zdecydowałam się na zakup specjalnego pokrowca marki Hilding https://senpo.pl/producer/hilding/, który posiada bardzo dobre właściwości antyalergiczne. Modele Medicott oraz Medicott Velur zostały specjalne stworzone dla osób cierpiących na alergie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Przy alergii na roztocza warto w oczyszczacz powietrza zainwestować. Na https://zdrovi.pl/ są modele sharp teraz w bardzo dobrej cenie. Taki oczyszczacz usunie skutecznie cały kurz z powietrza. O to nam przede wszystkim chodzi bo tego nie da się wytrzeć ścierką. Trzeba go przefiltrować.

    OdpowiedzUsuń
  4. w razie gdybyście mieli problemy ze strony oczu spowodowane alergią to na stronie dbam o oczy znajdziecie rady jak sobie z nią poradzić

    OdpowiedzUsuń