wtorek, 22 lipca 2014

Alergia na roztocza kurzu domowego

Roztocza kurzu domowego są głównym alergenem odpowiedzialnym za trwający przez cały rok alergiczny nieżyt nosa (ANN), swędzenie, zmiany skórne, zaostrzenia atopowego zapalenia skóry (AZS) oraz astmę oskrzelową.
Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci obserwuje się tendencję do wzrostu występowania reakcji uczuleniowych na roztocza kurzu domowego. W ostatnich badaniach przeprowadzonych w Polsce, na grupie 1337 chorych cierpiących z powodu nieżytów nosa wykazano, że alergia na roztocze (Dermatophagoides farinae i pteronyssinus) stanowiła około 20%.


Wśród roztoczy, gatunki, które uczulają, nie są pasożytami. Gdyby nie ich zdolności do uczulania, to nie byłyby dla domowników problemem. Stanowią one tylko znikomą część wszystkich obecnie znanych 30.000 gatunków roztoczy. Wśród niealergogennych wyjątkowo okazałe osobniki osiągają do 1 mm. Sporadycznie wielkość roztoczy jest mniejsza niż 0,1 milimetra. Występują w różnych środowiskach, najczęściej w glebie, gdzie w 1 m3 można znaleźć setki tysięcy osobników. Dla człowieka chorobotwórczym roztoczem jest świerzbowiec (Sarcoptes scabiei) – gatunek odpowiedzialny za powstawanie świerzbu.


Objawy uczulenia na roztocze mieszkaniowe to przede wszystkim zatkany nos, szczególnie w godzinach rannych, zmiany skórne i zaostrzenie AZS, wzmożony świąd oraz objawy astmy oskrzelowej, w 90% występujące w nocy. Nasilenie dolegliwości występuje jesienią, w czasie zamykania okien i częstego przebywania w pomieszczeniach. Objawy spotęgowane są włączeniem centralnego ogrzewania.
Stąd też dzieci w wieku niemowlęcym są szczególnie narażone na warunki do wdychania silnie uczulającego antygenu, co powoduje, że objawy uczulenia występują już u niemowlaków.


Osoby podejrzane o uczulenie na roztocze kurzu domowego powinny mieć wykonane testy alergiczne naskórkowe. Inną metodą diagnostyczną jest próba prowokacyjna donosowa, dospojówkowa lub dooskrzelowa. Badania te powinny być wykonane w specjalistycznych ośrodkach medycznych.


Generalnie osobom uczulonym na alergeny roztoczowe zaleca się:
- usunięcie skupisk kurzu
- częstą wymianę pościeli i materacy
- nieodkurzanie
- polerowanie i czyszczenie gładkich powierzchni pastami
- likwidację jaśków, kap, pokryć meblowych, mebli tapicerowanych
- częste wietrzenie
- stosowanie specjalistycznych barierowych, antyroztoczowych pokrowców na materace, kołdry i poduszki


Należy pamiętać, że uczulenie na roztocze kurzu domowego jest schorzeniem o charakterze przewlekłym. Typowy dla tego typu chorób rozwój, polega na stopniowym pojawianiu się coraz to bardziej dominujących objawów astmy oskrzelowej. Zaleca się inwestowanie w rozwiązania antyroztoczowe i antyalergiczne oraz konieczność okresowych konsultacji chorych z każdego przedziału wiekowego u specjalistów alergologa lub dermatologa.

6 komentarzy:

  1. Według mnie najlepiej z taką alergią radzić sobie poprzez ozonowanie pomieszczeń. Na pewno warto jest skorzystać z usług profesjonalnej firmy jak Airozone, która wykonując u mnie ostatnio takie ozonowanie dowiodła swojego profesjonalizmu i jak najbardziej mogę wam polecic ich usługi

    OdpowiedzUsuń
  2. Tego typu alergie niestety są bardzo dokuczliwe, dużym utrapieniem zwłaszcza jest częste zapalenie spojówek. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak tego uniknąć to zapraszam na stronę dbam o oczy , gdzie są dostępne informacje na temat leczenia alergicznego zapalenia spojówek

    OdpowiedzUsuń
  3. Niestety ale jest to dość powszechne uczulenie i ja także miałem małe problemy z kurzem u siebie w domu. Dlatego bez wahania zdecydowałem się na zastosowanie oczyszczacza powietrza zdrovi.pl który w bardzo skuteczny i zarazem szybki sposób przefiltrował powietrze w moim domu. Teraz oddycham pełną piersią i nie mam problemów z alergią.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mój nos reaguje na kurz okropnym swędzeniem i wodnistym katarem. Nie wiadomo jak sobie z tym poradzić, są krople, spraye tylko jak ich prawidłowo używać jeszcze warto wiedzieć. Na https://www.mamynosa.pl/wiedza/jak-stosowac-spray-do-nosa-aby-byl-skuteczny możecie sprawdzić, są podane wskazówki na temat sprayu do nosa i jego odpowiedniego stosowania.

    OdpowiedzUsuń