wtorek, 22 lipca 2014

Profilaktyka antyroztoczowa

W tym poście zebraliśmy kilka rad, w jaki sposób postępować aby zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów alergii na roztocza kurzu domowego w naszym domu.






ROFILAKTYKA W WALCE Z ROZTOCZEM KURZU DOMOWEGO
Idealnym siedliskiem i emitentem roztocza jest łóżko, w którym śpimy oraz pościel (ze względu na idealną wilgotność i temperaturę dla rozmnażania się tego pajęczaka dokuczliwego).
W pierwszej kolejności zatem, poniżej znajdziesz kilka porad, w jaki sposób zminimalizować ryzyka alergii oraz zminimalizować jej objawy, wywoływane przez alergeny roztocza kurzu domowego zasiedlającego nasze łózka:


1 – PROFILAKTYKA - ŁÓŻKO
- Należy stosować specjalne anty-roztoczowe i antyalergiczne lub antybakteryjne pokrowce na materac, kołdrę i poduszki.
- Pokrowce antyroztoczowe prać minimum co 3 miesiące i w wysokich temperaturach sięgających nawet 90 stopni C (o ile materiał na to pozwoli).
- Prać inne elementy pościeli (kołdry, powłoczki, poduszki, kapy itp.), często w miarę możliwości, w możliwie wysokich temperaturach (w zależności od dopuszczalnych przez maksymalnych temperatur rekomendowanych przez producenta).
- Odkurzać materace łóżek (po wcześniejszym zdjęciu pokrowców antyroztoczowych) lub przed ich pierwszym założeniem.
- Starać się nie odkurzać w obecności alergików i atopików
- Wszystkie inne elementy konstrukcji łóżka, regularnie czyścić, w ten sposób aby pozbyć się potencjalnych rezerwuarów kurzu domowego, który jest nośnikiem alergenów roztocza, wdychanym później przez domowników.
- W miarę możliwości, wietrzyć pościel-względnie odwracać po nocy na drugą stronę, tak aby pozbyć się wilgoci.
- Jeśli jest taka możliwość umieszczać poduszki, pluszaki w workach plastikowych i wkładać na noc do zamrażarki ( niskie temperatury zabiją roztocza).
- Raczej nie używać pościeli wypełnionej naturalnym pierzem.
- W przypadku łóżeczka dziecięcego nie dopuszczać aby znajdowały się w nim pluszowe zabawki – przytulanki.
- Pokrowce antyroztoczowe i antybakteryjne prać w pralce automatycznej, zawsze z rozpiętym zamkiem błyskawicznym/rozdzielczym. 
- Pokrowce antyroztoczowe należy prac w takich samych preparatach do prania, w jakich pierze się odzież wierzchnią alergików i atopików (bez enzymów, zmiękczaczy, wybielaczy chloru, substancji zapachowych itp).



2 – PROFILAKTYKA W POMIESZCZENIU GDZIE ŚPIMY – CAŁA SYPIALNIA

- Należy unikać wszelkiego rodzaju dywanów, bieżników, wykładzin czy  chodników. Idealna jest podłoga drewniana, z linoleum czy też PCV.
- W sypialni, nie powinny znajdować się szafy, w których przechowuje się odzież wierzchnią.
- Należy unikać mebli, które wyściełano grubymi materiałami (tapicerowane) i perforowanych (zminimalizować powierzchnie w których może gromadzić się kurz domowy)

- Wg badań nad roztoczami, cała populacja roztoczy nagromadzona w kurzu domowym, wymiera, gdy poddana jest temperaturze poniżej -8 stopni Celsjusza, przez co najmniej 9 godzin. Przedmioty, które gromadzą kurz, a z różnych powodów muszą być używane lub na co dzień lub znajdować się w sypialni, można na ten czas umieścić w zamrażarce.


- Należy usunąć ozdoby typu zasłony, ciężkie kotary itp. i zastąpić je na przykład roletami wykonanymi z syntetycznych materiałów.
- Raczej nie stosować nawilżaczy powietrza – a przynajmniej dbać aby wilgotność w pomieszczeniu, w którym śpimy, nie przekroczyła 50%.



3 – PROFILAKTYKA OGÓLNA W MiESZKANIU

Nie dopuszczać do zbyt dużej wilgotności, poprzez działania rutynowe:

- często wietrzyć pomieszczenia- w kuchni stosować wyciągi nadmiaru pary


- nie suszyć prania w pomieszczeniach gdzie śpimy- w łazience zamontować wentylator osuszający powietrze (np. po kąpieli)- po myciu podłogi (np. mopem, na mokro), wycierać ją do sucha-nie czekać aż odparuje
- Unikać „ciężkich” materiałów w całym mieszkaniu/domu-rezygnacja z dywanów, wykładzin, chodniczków, zasłon, draperii, kotar itp.
- Regularnie sprzątać podłogi, czyścić meble – w taki sposób aby nie dopuszczać do gromadzenia się kurzu domowego
- Nie odkurzać bezpośrednio przed snem
- Nie palić tytoniu, w pomieszczeniach, gdzie przebywają alergicy
Jak udowodniono, palenie tytoniu na balkonie czy na tarasie nie rozwiązuje kwestii substancji drażliwych w mieszkaniu alergików - szkodliwe substancje na ubraniach wierzchnich, przenoszone są ponowne do pomieszczeń.
Należy unikać takich form sprzątania, które sprzyjają unoszeniu się kurzu domowego w powietrzu (miotły, suche miotełki do kurzu itp.) - w takim przypadku, odchody roztocza, mieszają się z cząsteczkami pyłu domowego i wdychane, dostają się bezpośrednio do górnych dróg oddechowych alergika.
4 – ZWIERZĘTA DOMOWE W DOMU ALERGIKA


Głównym pożywieniem roztocza jest naskórek, złuszczonej warstwy naskórkowej, nie tylko ludzkiej ale także psa i kota. W związku z powyższym, bardzo niezalecane jest posiadanie psów i kotów w mieszkaniach, gdzie u domowników stwierdzono alergie na alergeny roztocza kurzu domowego. W przypadku gdy jest inaczej, kategorycznie zabrania się wpuszczaniu psów i kotów do pomieszczeń sypialnych.

9 komentarzy:

  1. Moim zdaniem jeśli chodzi o walke z roztoczami to na pewno warto jest zastanowić się nad czyms takim jak ozonowanie. U mnie w biurze ostatnio robiła cos takiego firma Airozone i na prawde świetnie sie spisali. Moim zdnaiem powinniście się zainteresować właśnie takimi uzługami

    OdpowiedzUsuń
  2. A oczyszczacz powietrza? Przecież to też skuteczne narzędzie do walki z roztoczami. Wejdźcie sobie na stronę Zdrovi i poczytajcie, tutaj też można takie urządzenie zamówić

    OdpowiedzUsuń
  3. oczyszczacz powietrza w przypadku alergii rzeczywiście bardzo dobrze się sprawdza. na stronie dbam o oczy można też poczytać odnośnie innych metod radzenia sobie z objawami alergii

    OdpowiedzUsuń
  4. Moim zdaniem ważny w domu w którym są alergicy dobrej jakości oczyszczacz powietrza. Na przykład taki https://www.mediaexpert.pl/oczyszczacze-powietrza/oczyszczacz-sharp-ua-pf40e-w,id-1228360 Sama widzę po swoich dzieciach jaki jest efekt używania. I o ile ataki duszności się zmniejszyły. W ich przypadku chodziło o zdrowie. A nam rodzicom po prostu się dużo lepiej oddycha i śpi.

    OdpowiedzUsuń
  5. Częste sprzątanie, odkurzanie ale jak najbardziej warto się zastanowić nad zakupem oczyszczacza powietrza https://www.oleole.pl/oczyszczacze-powietrza.bhtml takie urządzenie nie musi być wcale bardzo drogie. Do tysiąca złotych pojawiają się już godne uwagi modele. A znacznie poprawi taki oczyszczacz jakość życia osoby z alergią na kurz.

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetnie napisany artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń